O nas

Pomysłodawcą Barometru jest Bartosz Pilitowski, lider zespołu i założyciel Fundacji Court Watch Polska. Laureat nagrody Polskiej Rady Biznesu za działalność społeczną. Stypendysta rządu USA w ramach “International Visitors Leadership Program”. Autor raportów, publikacji naukowych i publicystycznych, opinii i analiz nt. wymiaru sprawiedliwości w Polsce, w tym nadużywania tymczasowych aresztowań czy uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego.

Fundacja Court Watch dąży do tego, aby każdy człowiek, przekraczając próg sądu, był spokojny, że zostanie potraktowany sprawiedliwie. Rocznie nawet 10 tysięcy osób w Polsce czuje się bezpieczniej, bo przebieg ich procesu obserwują wolontariusze Fundacji.

Do tej pracy udało się już zaangażować prawie 4.000 ochotników, którzy przeprowadzili 55.000 obserwacji rozpraw sądowych. To największa baza obserwacji rozpraw na świecie.

Dzięki uzyskanej wiedzy Fundacja skutecznie przekonuje sędziów do zmiany zachowań oraz uczy, co robić, aby każdy – nawet przegrany w sprawie – mógł opuścić gmach sądu z przekonaniem, że miał sprawiedliwy proces.

Zaangażowanie zwykłych obywateli w poprawę działania sądów i oparty na szacunku dialog z sędziami doprowadziły do trzykrotnego zmniejszenia częstości występowania niektórych niepokojących zjawisk.

Napisali o nas

Jesteś przedsiębiorcą/ynią? Chcesz się podzielić swoją opinią na temat prowadzenia biznesu w Polsce?
Napisz do nas na adres: barometr@courtwatch.pl